ORG Alan Adı Ethos Capital'e satılıyor. Fiyatı Katlanacak !

Başlangıçta kar amacı gütmeyen ve genellikle sivil toplum kuruluşları için öngörülen domain uzantısı .org'da baş döndürücü gelişmeler yaşanıyor. Daha önce .org domainler için fiyat kısıtlamalarını kaldıran ICANN kararının ardından şimdi de Popüler domain uzantısı .org'un, "kar amacı güden" bir şirkete devri gündemde. Bu durum, fiyatları fena halde vurabilir!

Alan adlarının en ünlülerinden .org'u idare eden Public Interest Registry (PIR), özel sermaye şirketi Ethos Capital tarafından satın alınacağını duyurdu. Bu satın almanın sonucunda .org alan adlarının fiyatı, önemli derecede artabilir.

PIR, şimdiye kadar kar amacı gütmeyen bir alan adı kayıt kuruluşuydu. Ancak 2020'nin ilk çeyreğinde, anlaşmanın tamamlanmasıyla birlikte kar amaçlı bir şirketin parçası olacak. Bu durum, .org alan adları kar amacı gütmeyen kuruluşlara ayrıldığından kafaları biraz karıştıracak.

Public Interest Registry'nin CEO'su, satın almayla ilgili basın duyurusunda bu sahip değişikliğinin .org topluluğunu etkilemeyeceğiyle ilgili bir açıklama yaptı.

İnternet kayıt kuruluşu ICANN, bu senenin başında .org alan adı için fiyat limitlerini kaldırmayı kabul etmişti. Bu durum, kar amacı gütmeyen ve yüksek alan adı ücretlerini ödemekte zorlanacak birçok kuruluşta şok etkisine neden olmuştu. PIR ilk aşamada .org'un fiyatını artırmayı planlamadığını söylemişti, ancak kurumun sahibi artık kar amacı güden bir şirket olduğundan, fiyatın aynı kalma ihtimali oldukça düşük.

Yorum Gönder

0 Yorumlar